wiwa_hd80_evo.jpg

Tuner / odtwarzacz multimedialny WIWA HD80 evo

Możliwości multimedialne współczesnych komputerów i laptopów są imponujące, co jednak jeśli nie chcemy zaprzęgać kompa do pełnienia roli domowego odtwarzacza audio/video? Warto wtedy rozejrzeć się za jakimś urządzeniem, które świetnie poradzi sobie z większością popularnych formatów graficznych, audio i video.

Ceny odtwarzaczy multimedialnych kształtują się zazwyczaj około 300 zł. (2015), jednak zdarzają się bardzo ciekawe konstrukcje praktycznie "za grosze". Dobrym przykładem są tutaj produkty polskiej firmy WIWA.

WIWA HD80 Evo to przede wszystkim tuner DVB-T Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Jednakże posiada on wiele innych zalet, które (przy atrakcyjnej cenie) zadecydowały o tym, że kupiłem właśnie WIWĘ. Na Allegro można kupić ten model za około 80 zł. (luty 2015).

wiwa.jpg

Pierwsza godna zauważenia kwestia. Małe wymiary (155x80x30). Tunerek praktycznie mieści się w jednej ręce. Jak na mój gust jest trochę za lekki. Wystarczą dwa podłączone dwa kable (zasilania i HDMI) i pudełeczko przechyla się do tyłu. Warto więc zadbać o odpowiednie ustawienie go, tak by na przykład nie spadło za komodę pod ciężarem podłączonych kabli. Co do materiałów, z których tuner został wykonany, to nie mam zastrzeżeń. Front zabezpieczony był przed porysowaniem folią samoprzylepną. Pilot jest nieco staromodny (choć wyraźnie odchudzony w porównaniu do starszego modelu i lepiej leży w ręce). Nowe baterie w zestawie. Wszystko działa bezproblemowo. Czy pilot będzie wytrzymały na upadki, czas pokaże.

Miałem już okazję testować niższy model tunera od WIWY, więc wiedziałem czego mniej więcej mogę spodziewać się po oprogramowaniu. Funkcje obsługi DVB-T pomijam, bo to oczywista oczywistość. Warto zauważyć, że po podpięciu do USB pendrive'a lub dysku twardego otrzymujemy możliwość nagrywania programów TV i funkcji takich jak PVR (automatyczne nagrywanie wybranych programów), czy TIME SHIFT (pauzowanie i cofanie w trakcie nadawania programu). Naturalnie jest również możliwa obsługa telegazety. Tuner odbiera programy DVB-T w standardzie MPEG-2 i MPEG-4 H.264, jak również programy radiowe w zakresach: VHF (174-230 MHz) i UHF (470-862 MHz) (kanały o szerokości 7MHz i 8 MHz). Wszystko to oczywiście za darmoszkę.

Dla mnie jednak najistotniejszą zaletą tunerka jest Full HD Media Player. Ilość obsługiwanych formatów może przyprawić o zawrót głowy.

Odtwarzane pliki video:
MKV, AVI, DIVX, XVID, MPEG4, H.264/AVC, TS, TP, TPR, M2TS, MPE, MPEG, MPG, MP4, MOV, VOB, 3GP, ASF, FLV, WMV.

Problem miałem jedynie z plikami video zgranymi bezpośrednio z kamery Panasonic (w formacie MTS). Okazało się jednak, że wystarczy zmienić rozszerzenie plików na M2TS i nie jest konieczna konwersja na inny format. Po takim zabiegu filmy z kamery cyfrowej chodzą znakomicie.

Większość plików video obsługiwana jest maksymalnie do rozdzielczości FULL HD (1080p). Jakość obrazu bardzo dobra. Filmy w FULL HD chodzą płynnie - nie zauważyłem do tej pory żadnych zawirowań w tym temacie.

Sprzęcik obsługuje również bez problemu polskie napisy (TXT, SRT, SMI, SUB, SSA, SAM) oraz napisy "wbudowane" w pliki MKV.
W przypadku zewnętrznych plików napisów muszą one mieć taką samą nazwę jak plik video.

Odtwarzane pliki audio:
MP3, WMA, WAV, AAC, M4A, OGG, AC3, EAC3, DTS (przez zewnętrzny dekoder).

Szkoda, że brak wsparcia dla plików FLAC (przynajmniej oficjalnie), ale mamy za to obsługę bezstratnych plików WAV.

Odtwarzane pliki graficzne:
JPG, JPE, JPEG, PNG, BMP.

Przeglądarka zdjęć sprawnie radzi sobie z dużymi plikami JPG z lustrzanki (lepiej nawet niż telewizor SONY, gdzie wyraźnie widać, że trwa "ładowanie" foty). Ciekawostką jest fakt, że podczas oglądania pokazu zdjęć możemy jednocześnie słuchać sobie muzyczki (np. płytki w MP3).

Urządzenie posiada również na pokładzie kilka prostych gier logicznych, z których najbardziej godne uwagi są chyba TETRIS i znany głównie komórkowym giercownikom WĄŻ (tutaj "SNAKES").

ZŁĄCZA:
- na froncie: USB 2.0 (pamięci flash, dyski twarde FAT32 i NTFS)
- z tyłu: zasilanie, HDMI (1.3), SCART (video-analogowe), Coaxial (audio-cyfrowe multikanałowe), mini-jack (audio-analogowe Stereo)

wiwa_schemat.jpg

Podsumowanko

WIWA HD80 EVO nie powali nas na kolana (wszak to model z 2012 roku), ale za 80 zł. (plus ewentualne koszty przesyłki) otrzymamy solidne urządzenie z 2-letnią gwarancją, możliwością aktualizowania softu, czytające praktycznie wszystkie formaty multimediów i posiadające tuner DVB-T na pokładzie i pilot. To sporo jak za tak niewielką cenę. Jeśli jesteśmy skłonni dołożyć troszkę więcej kaski do wyższego modelu tunera, to warto przejrzeć aktualną ofertę produktów firmy: www.wiwa.info.pl.

PLUSY:
- cena!
- zaskakująco porządne wykonanie boxu i pilota
- czyta niemalże wszystkie formaty multimediów
- FULL HD (1080p)
- obsługuje wszelkie zewnętrzne pliki napisów do filmów
- tuner DVB-T
- nagrywarka TV (PVR, TIME SHIFT)
- gwarancja producenta: 24 miesiące
- możliwość aktualizowania softu przez USB
- prosta, intuicyjna obsługa
- niby bzdet, ale można sobie pograć w proste gry logiczne (z Tetrisem i Wężem na czele)

MINUSY:
- mocno staromodny pilot (kwestia gustu)
- troszkę staromodny interfejs użytkownika (również kwestia gustu)

R E K L A M A

button_guitarrita.jpg button_wiwa_hd80_evo.jpg button_sony_xperia_e.jpg button_sony.jpg button_cannon50mm.jpg button_px100_2.jpg button_bresser.jpg button_aerocool.jpg button_mahalo.jpg button_nokiax2.jpg button_eos500d.jpg button_pionek.jpg button_magnet.jpg button_cd.jpg button_iriver.jpg button_s5is.jpg button_s1is.jpg button_px100.jpg button_line6.jpg