zenki2.jpg

Słuchawki Sennheiser PX-100 II

Kiedy przyszedł czas na zakup nowego modelu "nauszników" nie wahałem się ani przez moment i mój wybór padł na drugą odsłonę legendarnych "zenków pe-iksów". Starszy model zachwycił mnie swoimi możliwościami, konkurencja pozostała daleko w tyle. Co się zmieniło?

Najważniejsze - dźwięk nadal bajeczny. Nie wiem ile godzin potrzeba, by się dobrze "wygrzały" - już na starcie mamy efekt "WOW", a potem jest tylko lepiej. Wygląda na to, że w moim studio nagrań zenki wciąż będą słuchawki referencyjnymi. Jest to sprzęcik typowo mobilny, ale tradycyjnie już ze studyjnymi ambicjami. Szczegółowość dźwięków jak zwykle zaskakująca, a basy wręcz szokujące jak na tak niewielkie rozmiary słuchawek. Ale absolutnie bez efektu przerysowania! To właśnie naturalność dźwięku jest największą zaletą PX 100 II.

Zmiany, zmiany...

Pierwsza zauważalna zmiana to brak plastikowego etui. W ramach oszczędności (chyba) małe chińskie rączki przygotowały dla nas (za przysłowiową michę ryżu) gustowny woreczek, trochę jakby materiałowe etui na okulary babci Gieni. Szału nie ma. Plastikowe etui realnie chroniło słuchawki walające się w plecaku. Materiałowe może chronić jedynie przed kurzem i kradzieżą (no bo kto by skubnął okulary babci Gieni). Jeżeli ktoś posiada plastikowe etui od poprzedniego modelu - niestety nie mam dobrych wieści. PX 100 II są nieco większe, więc stare etui nie będzie pasować.

Druga zmiana to dosyć istotny myk w konstrukcji kabla. W poprzednim modelu kable wychodziły z obu słuchawek, a tutaj - czary-mary - kabel wychodzi z jednej słuchawki. Niedowiarków uspokajam. Grają obie. Niestety kabel sprawia wrażenie zbyt delikatnego jak na sprzęt przenośny. Trochę to wkurzające, że kable markowych słuchawek coraz częściej przypominają "gumy" słuchawek dołączanych do telefonów komórkowych. Wymiana kabla na coś mocniejszego nie powinna być jednak większym problemem. Stary model miał 2 lata gwarancji, PX 100 II mają tylko 12 miesięcy. Wnioski wyciągnijcie sami. Jedyne co można "zagwarantować", to że konieczność okablowania we własnym zakresie jest tylko kwestią czasu ;)

R E K L A M AOstatnia sprawa to lekkie zmiany w wyglądzie. Słuchawki wyglądają mniej "kosmicznie", ale wciąż elegancko. Moim zdaniem zmiana na lepsze. Biała wersja (czyżby dla smakoszy jabłek?) też wygląda całkiem-całkiem. Wygoda użytkowania bez zmian - miękkie elementy pozostały w takiej formie, jak te w starym modelu. Gąbki wciąż można dostać, więc z wymianą nie będzie problemu. Opcja składania w "X" wciąż jest najlepszym rozwiązaniem jakie wymyślono.

Czyli wciąż warto?!

Oj, tak, tak! Cena może nie jest niska (około 160-220 zł. - dane z połowy 2013 r.), ale z tej półki cenowej ciężko zgarnąć coś równie godnego uwagi (ewentualnie Creative Aurvana Live, które mogą być ciut droższe, a na pewno są dużo większe). Dla mnie "peiksy" zostaną chyba już na zawsze wzorem słuchawek uniwersalnych i wyśmienitych do wszelkich zastosowań. W produkcji muzycznej, jak już wspominałem na początku są to dla mnie słuchawki referencyjne. Pomimo niewielkich rozmiarów oferują potężne i szczegółowe brzmienie. Mam nadzieję, że Sennheiser nie zrezygnuje z rozwijania tego modelu.

SPECYFIKACJA

Dynamiczne mini słuchawki stereo
Nadają się to płaskiego transportu - składane + etui (niestety miękkie)
Składane w otwartej i zgiętej pozycji
Detalicznie oddanie dźwięków przez membranę z wytłoczeniem spiralowym
Polowo skoncentrowany system magnesów membranowych
Wysokie tony, silne i bezpośrednie oddanie muzyki
Czysta emisja basów i szybka zmiana tonu przez system parowy TWIN z 80ppi elementami poliuretanowymi i perforacyjnymi
2 częściowa opaska omijająca wrażliwe części głowy
Odporne i długotrwałe: stabilna stalowa opaska z metalowymi kolankami
1 rok gwarancji

zenki2b.jpg

DANE TECHNICZNE

Przetworniki: dynamiczne, otwarte
Pasmo przenoszenia: 15 - 27000 Hz
Impedancja: 32 Ohm
THD poniżej 0,1%
Max SPL: 114 dB
Kabel 1,4 m
Wtyk 3,5 mm stereo jack


button_guitarrita.jpg button_wiwa_hd80_evo.jpg button_sony_xperia_e.jpg button_sony.jpg button_cannon50mm.jpg button_px100_2.jpg button_bresser.jpg button_aerocool.jpg button_mahalo.jpg button_nokiax2.jpg button_eos500d.jpg button_pionek.jpg button_magnet.jpg button_cd.jpg button_iriver.jpg button_s5is.jpg button_s1is.jpg button_px100.jpg button_line6.jpg