defil_aster_rock_top.jpg

Defil Aster Rock - rocznik 1986!

Kiedy trafiła mi się okazja, by stać się posiadaczem pierwszej, można by rzec - standardowej wersji Aster Rocka, nie zastanawiałem się długo. Zawsze podobały mi się modele z "falowaną" główką i układem kluczy 3+3. Ten egzemplarz został co prawda nieco zmodyfikowany (dodano mu trzeci przetwornik), jednakże cała reszta jego cech dobitnie wskazuje na co było stać fabrykę Defila w 1986 roku. Przynajmniej w zakresie wioseł produkowanych seryjnie.

Co tu dużo gadać, Aster Rock jest po prostu fajną gitarą z lat osiemdziesiątych. Z jednej strony wpisuje się już w kategorię "vintage", a z drugiej - wcale aż tak bardzo się nie zestarzał. Ba! Można nawet powiedzieć, że wygląda wciąż nowocześnie i jakoś tak... zadziornie.

aster_rock_glowka.jpg

Hmmm... Zadziornie pod względem kształtu raczej, bo jeśli chodzi o kolorystykę, to Pan lakiernik sobie nieco poszalał ;) Zaskakujące przejścia od czerwieni do pomarańczu. A pod spodem przebijają się "wyścigowe" paski - znak rozpoznawczy wielu Aster Rocków i późniejszych Aster Luxów. Okazuje się jednak, że ta odrobina szaleństwa dodaje gitarce uroku. Odrobina kiczu w 1986 roku była obowiązkowa - doskonale to pamiętam ;) W tym egzemplarzu zastosowano znane mi już z modelu Tosca klucze.

aster_rock_mostek.jpg

Elegancki stały mostek - rozwiązanie sprawdzone (nieco lepszy mam w Luksie). Wielkim plusem tego egzemplarza są nowiutkie progi. Ktoś pokusił się o profesjonalną ich wymianę i trzeba to przyznać - wygoda gry jest wprost bajeczna.

aster_rock_progi.jpg

aster_rock_progi2.jpg

Mamy tutaj wciąż próg zerowy (w późniejszych modelach i prototypach zrezygnowano z niego i jego funkcję pełni siodełko szyjki). Dwupozycyjny przełącznik został wykorzystany do włączania/wyłączania dodatkowego (środkowego) humbuckera. Tym sposobem brak jest opcji rozłączania cewek lub włączania przeciwfazy, ale zawsze jest to ciekawe rozszerzenie możliwości brzmieniowych gitary.

aster_rock_1986_v1.jpg

aster_rock_1986_v2.jpg

Pierwsza sprawa do poprawki: gałki potencjometrów. Te wąskie czarno-czerwone nie wyglądały zbyt ładnie, a raczej tanio-plastikowo. Zamontowałem więc nowe gałeczki (takie same zyskała wcześniej basówka Luna 22). Od razu lepiej! Pozostało tylko dopasować zaślepkę dostępu do pręta regulacyjnego w główce gitary, ale tak naprawdę będzie to tutaj ostatnia rzecz do zrobienia. Gitarka jest elegancko wyregulowana i śmiga aż miło :)

aster_rock_galki.jpg

R E K L A M ADEFIL ASTER ROCK - ciekawostki:

- rok produkcji: 1986 (pierwsza wersja),
- produkowany w latach 1986-1991 (późniejsze egzemplarze sprzedawane z zapasów magazynowych),
- pręt metalowy do regulacji krzywizny gryfu,
- menzura = 650 mm,
- ilość progów: 21 (nie licząc progu zerowego)
- radius = 230 mm,
- przetworniki: Muza S.570 Super Rock - 3x humbucker (podobno wzorowane na DiMarzio DP100),
- pokrętła: 1 x volume, 2 x tone.


Próbka dźwiękowa:
ODWIEDŹ KONIECZNIE: defil-vintage.jpg bonimedia.jpg lutniczy.jpg